KOPS konitops

Sünnilugu

2017. aastal, kui esimene I Land Soundi festival oli lõppenud, seisime silmitsi suure probleemiga – kogu festivali ala katsid sigaretikonid. Olles keskonnasäästlikku mõttelaadi propageeriv festival, tundsid korraldajad vastutust hakata sellega koheselt tegelema, et probleemile lahendust leida. 

Pärast iga sigaretikoni üleskorjamist Illiku laiult, mis vähegi silma hakkas, mõistsime enda tegemata tööd planeerimise etapis kõne all oleva jäätmekäitluse mõistes. Olukorra tegi keerulisemaks asukoht, sest festivali peetakse laiul, kus püsivalt puhuv tuul viib sigaretikonid merre lindude ja kalade söögilauale. On laialt levinud väärarusaam, et konid kõdunevad looduses nagu iga teinegi orgaaniline komponent, mistõttu ei pea inimesed neid sageli üldse prügiks. Ometi võib üks koni reostada kuni 1000 liitrit puhast vett, eraldades mürgiseid aineid nagu plii, arseen, atsetoon ja ammoniaak. 

Eelkõige võtsime seda olukorda kui väärtuslikku kogemust ning tekkis küsimus kuidas järgmisel korral seda paremini organiseerida. Sotsiaalse vastutuse ja individuaalse käitumise valguses – mis on ühtlasi ka I Land Sound’i säästva jäätmekava põhiolemus – otsisime lahendust, mis ennetaks eos suitsetajatel sigaretikoni mahaviskamise võimalust. Lisaks sellele teha seda viisil, mis annab suitsetajale vabaduse suitsetada ükskõik kus, ilma et korraldajatel oleks vaja katta terve festivali ala prügikastidega.

Sellest tulenevalt oli ainus lahendus pakkuda suitsetajatele kaasaskantavat, taskusse mahtuvat, korduvkasutatavat ja ohutut konteinerit, mis mahutaks kuni ühe suitsupaki jagu sigaretikonisid - sündis idee konitopsist KOPS.  

I Land Sound 2018 ja 2019 festivalil jagasime külalistele, kunstnikele ja meeskonnaliikmetele kokku vastavalt 2000 ja 3000 KOPS konitopsi. Iga kasutaja tunnustas toote kasulikkust ning võttis idee rõõmuga vastu. Väike muudatus jäätmekäitluskavas tõi kaasa olukorra, kus inimesed märkasid, et nad võiksid ise aidata kaasa puhtuse hoidmisele festivali alas ja mitte jätta seda vaid korraldajate ülesandeks. Toodet peeti edukaks mitte ainult korraldajate ja külastajate seas, vaid see kogus tunnustust ka kohalikult omavalitsuselt. Teadaolevalt kasutavad paljud festivali külalised konitopsi jätkuvalt.

Inimeste teadlik kaasamine keskkonnasõbraliku harjumuse tekkesse ja jätkusuutlikku printsiipi harrastavasse mõtteviisi sai südameasjaks ühele osale I Land Sound festivali korraldajatest. Sellest tulenevalt kutsusime ellu KOPS brändi, mille väärtust ja sõnumit jagatakse teiste festivalide ja institutsioonidega üle maailma targema jäätmekäitluse nimel.

Mis on KOPS konitops?

KOPS konitops on kaasaskantav ja korgiga suletav tuhatoos, mida saab tühjendada ja korduskasutada. Väike silindrikujuline anum mahub nii kätte, taskusse kui ka käekotti ning mahutab terve paki jagu suitsukonisid.

  • Mugav kasutada
  • Mahub käekotti või taskusse
  • Haisu- ja tuhkakindel
  • Niiskus- ja põrutuskindel

KOPS konitopsid on tehtud PET plastikust, mistõttu me selle oleme ka kasutusele võtnud. Nimelt see on enimlevinud plastik, mida kasutatakse vee ja karastusjookide pudelite, toiduainete jms pakendamiseks. Õigesse kohta (prügi sorteerimisel) jõudes on PET plastik ümbertöödeldav – sellest tehakse fliisi, põrandakatteid, fiiberjuhtmeid, terrassimööblit jms.

Miks me selle probleemiga tegeleme?

Suitsukoni näeb välja nagu paber, mille sees on vatt - paraku see seda pole, sest filtri puhul on tegemist tselluloosatsetaadi ehk bioplastikuga, mis looduses ei lagune. Sigaretifilter muundub looduses mikroplasti osakesteks ja jõuab kalade kaudu inimese toidulauale. Lisaks sisaldab filter mürgiseid keemilisi ühendeid nagu plii ja arseen.

Sigaretikoni on hetkel maakera kõige levinum prügitüüp: kogu maailmas visatakse aastas hinnanguliselt 4,5 triljonit koni loodusesse või tänavale, mis teeb kokku üle 500 000 tonni. See teeb suitsukonist maailma merede kõige suurema reostaja. Ühtlasi ei kõdune see looduses, vaid laguneb 12 aasta jooksul mikroosakesteks, mida söövad nii loomad, linnud, kalad kui ka meie ise.

Nende koht ei ole looduses!

Missioon

KOPSi eesmärk on tõsta kõikide inimeste teadlikkust suitsukonide mahaviskamise tagajärgedest keskkonnale ning ennetada nende sattumist tänavatele, loodusesse ja merre.